User Meta Pro 2.4 - en to tr_TR translation catalogue (638 entries)

en: Display Name
tr_TR: Gözüken İsim

en: Biographical Info
tr_TR: Özgeçmiş Bilgisi

en: First Name
tr_TR: İsim

en: Last Name
tr_TR: Soy İsim

en: Description
tr_TR: Tanım

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Please set %s!
tr_TR: Lütfen ayarlayın: %s!

en: Reset Password Page
tr_TR: Şifre Sıfırlama Sayfası

en: Email verification page
tr_TR: E-posta doğrulama sayfası

en: Profile
tr_TR: Profil

en: Security check
tr_TR: Güvenlik kontrolü

en: Settings successfully saved.
tr_TR: Ayarlar başarıyla kaydedildi.

en: Some texts of UserMetaPro have been updated. If you are using your site in any other languages than english, please update your translation.
tr_TR: UserMetaPro'daki bazı metinler güncellendi. Eğer bu siteyi İngilizce dışında bir dilde kullanıyorsanız, lütfen tercümelerinizi güncelleyin.

en: Dismiss
tr_TR: Gösterme

en: Email verification url: %s
tr_TR: E-posta doğrulama adresi: %s

en: Activation url: %s
tr_TR: Aktifleştirme adresi: %s

en: Activate
tr_TR: Etkineştir

en: Deactivate
tr_TR: Pasifleştir

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Inactive
tr_TR: Pasif

en: Pending
tr_TR: Bekliyor

en: Pending Approval
tr_TR: Onay Bekliyor

en: New user %s registered on your site.
tr_TR: Sitenize %s kullanıcısı kaydoldu.

en: User %s is already activated.
tr_TR: %s kullanıcısı zaten aktifleştirildi

en: activated
tr_TR: aktifleştirildi

en: deactivated
tr_TR: pasifleştirildi

en: %1$s users have been %2$s
tr_TR: %1$s kullanıcıları %2$s

en: User has been %s
tr_TR: Kullanıcı %s

en: No user updated
tr_TR: Hiç bir kullanıcı güncellenmedi

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
tr_TR: Bu sayfaya erişmek için gerekli yetkiniz yok.

en: Something went wrong!
tr_TR: Birşeyler tesr gitti!

en: CSV file is not found for import!
tr_TR: İçeri aktarılacak CSV dosyası bulunamadı!

en: Error occurred while importing.
tr_TR: İçeri aktarırken hata ile karşılaşıldı.

en: Email should be selected as one of the fields.
tr_TR: E-posta alanlardan biri olarak seçilmeli

en: Username should be selected as one of the fields.
tr_TR: Kullanıcı adı alanlardan biri olarak seçilmeli

en: Both Email and Username should be selected as any of the fields.
tr_TR: E-posta ve Kullanıcı Adı'nın ikisinin de herhangi bir alan olarak seçilmesi gerekli.

en: Username
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: E-mail
tr_TR: E-Posta

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Nicename
tr_TR: Güzel İsim

en: Website
tr_TR: İnternet Sayfası

en: Nickname
tr_TR: Takma İsim

en: Registration Date
tr_TR: Kayıt Tarihi

en: Role
tr_TR: Rol

en: Afghanistan
tr_TR: Afganistan

en: Albania
tr_TR: Arnavutluk

en: Algeria
tr_TR: Cezayir

en: American Samoa
tr_TR: Amerikan Samoa

en: Andorra
tr_TR: Andora

en: Antarctica
tr_TR: Antartika

en: Argentina
tr_TR: Arjantin

en: Armenia
tr_TR: Ermenistan

en: Australia
tr_TR: Avustralya

en: Austria
tr_TR: Avusturya

en: Azerbaijan
tr_TR: Azebaycan

en: Bahamas
tr_TR: Bahamalar

en: Bahrain
tr_TR: Bahreyn

en: Bangladesh
tr_TR: Bangladeş

en: Belgium
tr_TR: Belçika

en: Belize
tr_TR: Beliz

en: Bhutan
tr_TR: Butan

en: Bolivia
tr_TR: Bolivya

en: Bosnia and Herzegovina
tr_TR: Bosna Hersek

en: Bouvet Island
tr_TR: Bouvet Adası

en: Brazil
tr_TR: Brezilya

en: British Indian Ocean Territory
tr_TR: İngiliz Hindistan Okyanus Bölgesi

en: Brunei Darussalam
tr_TR: Brunei Darüsselam Sultanlığı

en: Bulgaria
tr_TR: Bulgaristan

en: Cambodia
tr_TR: Kamboçya

en: Cameroon
tr_TR: Kamerun

en: Canada
tr_TR: Kanada

en: Cape Verde
tr_TR: Cape Verde Adaları

en: Cayman Islands
tr_TR: Cayman Adaları

en: Central African Republic
tr_TR: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr_TR: Çad

en: Chile
tr_TR: Şile

en: China
tr_TR: Çin

en: Christmas Island
tr_TR: Christmas Adası

en: Cocos (Keeling) Islands
tr_TR: Cocos Adaları

en: Colombia
tr_TR: Kolombiya

en: Comoros
tr_TR: Komorolar

en: Congo
tr_TR: Kongo

en: Congo, the Democratic Republic of the
tr_TR: Kongo Demokratik Cumhuriyeti

en: Cook Islands
tr_TR: Cook Adaları

en: Costa Rica
tr_TR: Kosta Rika

en: Cote D'Ivoire
tr_TR: Fildişi Kıyısı

en: Croatia
tr_TR: Hırvatistan

en: Cuba
tr_TR: Küba

en: Cyprus
tr_TR: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr_TR: Çek Cumhuriyeti

en: Denmark
tr_TR: Danimarka

en: Djibouti
tr_TR: Cibuti

en: Dominica
tr_TR: Dominik

en: Dominican Republic
tr_TR: Dominik Cumhuriyeti

en: Ecuador
tr_TR: Ekvator

en: Egypt
tr_TR: Mısır

en: Equatorial Guinea
tr_TR: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr_TR: Eritre

en: Estonia
tr_TR: Estonya

en: Ethiopia
tr_TR: Etiyopya

en: Falkland Islands (Malvinas)
tr_TR: Falkland Adaları

en: Faroe Islands
tr_TR: Faroe Adaları

en: Finland
tr_TR: Finlandiya

en: France
tr_TR: Fransa

en: French Guiana
tr_TR: Fransız Ginesi

en: French Polynesia
tr_TR: Fransız Polinezyası

en: French Southern Territories
tr_TR: Fransız Güney Bölgeri

en: Gambia
tr_TR: Gambiya

en: Georgia
tr_TR: Gürcistan

en: Germany
tr_TR: Almanya

en: Ghana
tr_TR: Gana

en: Gibraltar
tr_TR: Cebelitarık

en: Greece
tr_TR: Yunanistan

en: Greenland
tr_TR: Grönland

en: Guadeloupe
tr_TR: Guadelup

en: Guinea
tr_TR: Gine

en: Guinea-Bissau
tr_TR: Gine-Bisav

en: Heard Island and Mcdonald Islands
tr_TR: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Holy See (Vatican City State)
tr_TR: Vatikan

en: Hungary
tr_TR: Macaristan

en: Iceland
tr_TR: İzlanda

en: India
tr_TR: Hindista

en: Indonesia
tr_TR: Endonezya

en: Iran, Islamic Republic of
tr_TR: İran İslamic Cumhuriyeti

en: Ireland
tr_TR: İrlanda

en: Israel
tr_TR: İsrail

en: Italy
tr_TR: İtalya

en: Jamaica
tr_TR: Jamaika

en: Japan
tr_TR: Japonya

en: Jordan
tr_TR: Ürdün

en: Kazakhstan
tr_TR: Kazakistan

en: Korea, Democratic People's Republic of
tr_TR: Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: Korea, Republic of
tr_TR: Kore Cumhuriyeti

en: Kuwait
tr_TR: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr_TR: Kırgızistan

en: Lao People's Democratic Republic
tr_TR: Lao Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: Latvia
tr_TR: Letonya

en: Lebanon
tr_TR: Lübnan

en: Lesotho
tr_TR: Lesoto

en: Liberia
tr_TR: Liberya

en: Libyan Arab Jamahiriya
tr_TR: Libya Arap Cemahiriyesi

en: Liechtenstein
tr_TR: Lihtenstayn

en: Lithuania
tr_TR: Litvanya

en: Luxembourg
tr_TR: Lüksemburg

en: Macao
tr_TR: Amerika Papalığı

en: Macedonia, the Former Yugoslav Republic of
tr_TR: Makedonya Cumhuriyeti

en: Madagascar
tr_TR: Madagaskar

en: Malawi
tr_TR: Malavi

en: Malaysia
tr_TR: Malezya

en: Maldives
tr_TR: Maldivlar

en: Marshall Islands
tr_TR: Marşal Adaları

en: Martinique
tr_TR: Martinik

en: Mauritania
tr_TR: Moritanya

en: Mauritius
tr_TR: Morityus

en: Mexico
tr_TR: Meksika

en: Micronesia, Federated States of
tr_TR: Mikronezya Federe Cumhuriyeti

en: Moldova, Republic of
tr_TR: Moldova Cumhuriyeti

en: Monaco
tr_TR: Monako

en: Mongolia
tr_TR: Moğolistan

en: Montserrat
tr_TR: Monserrat

en: Morocco
tr_TR: Fas

en: Mozambique
tr_TR: Mozambik

en: Namibia
tr_TR: Nambiya

en: Netherlands
tr_TR: Holllanda

en: Netherlands Antilles
tr_TR: Hollanda Antilleri

en: New Caledonia
tr_TR: Yeni Kaledonya

en: New Zealand
tr_TR: Yeni Zellanda

en: Nicaragua
tr_TR: Nikaragua

en: Niger
tr_TR: Jijer

en: Nigeria
tr_TR: Nijerya

en: Norfolk Island
tr_TR: Norfolk Adası

en: Northern Mariana Islands
tr_TR: Kuzey Mariana Adaları

en: Norway
tr_TR: Norveç

en: Oman
tr_TR: Umman

en: Palestinian Territory, Occupied
tr_TR: Filistin Bölgesi

en: Papua New Guinea
tr_TR: Papua Yeni Gine

en: Philippines
tr_TR: Filipinler

en: Poland
tr_TR: Polonya

en: Portugal
tr_TR: Portekiz

en: Puerto Rico
tr_TR: Portoriko

en: Qatar
tr_TR: Katar

en: Romania
tr_TR: Romanya

en: Russian Federation
tr_TR: Rusya Federasyonu

en: Rwanda
tr_TR: Ruanda

en: Saint Kitts and Nevis
tr_TR: Saint Kitts ve Nevis Federasyonu

en: Saint Pierre and Miquelon
tr_TR: Saint Pierre ve Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr_TR: Saint Vincent ve Grenadinler

en: Sao Tome and Principe
tr_TR: Sao Tome ve Principe

en: Saudi Arabia
tr_TR: Suudi Arabistan

en: Seychelles
tr_TR: Seyşeller

en: Singapore
tr_TR: Singapur

en: Slovakia
tr_TR: Slovakya

en: Slovenia
tr_TR: Slovenya

en: Solomon Islands
tr_TR: Solomon Adaları

en: Somalia
tr_TR: Somali

en: South Africa
tr_TR: Güney Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tr_TR: Güney Hırvatistan ve Güney Sandwich Adaları

en: Spain
tr_TR: İspanya

en: Suriname
tr_TR: Surinam

en: Swaziland
tr_TR: Svaziland

en: Sweden
tr_TR: İsveç

en: Switzerland
tr_TR: İsviçre

en: Syrian Arab Republic
tr_TR: Suriye Arap Cumhuriyeri

en: Taiwan, Province of China
tr_TR: Tayvan

en: Tajikistan
tr_TR: Tacikistan

en: Tanzania, United Republic of
tr_TR: Tanzanya

en: Thailand
tr_TR: Tayland

en: Timor-Leste
tr_TR: Timor Leste

en: Trinidad and Tobago
tr_TR: Trinidad ve Tobago

en: Tunisia
tr_TR: Tunus

en: Turkey
tr_TR: Türkiye

en: Turkmenistan
tr_TR: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
tr_TR: Turks ve Caicos Adaları

en: Tuvalu
tr_TR: Tuvali

en: Ukraine
tr_TR: Ukrayna

en: United Arab Emirates
tr_TR: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr_TR: Birleşik Krallık

en: United States
tr_TR: Amerika

en: United States Minor Outlying Islands
tr_TR: Amerika Birleşik Devletleri Küçük Dış Adaları

en: Uzbekistan
tr_TR: Özbekistan

en: Venezuela
tr_TR: Venezuella

en: Virgin Islands, British
tr_TR: Britanya Virjin Adaları

en: Wallis and Futuna
tr_TR: Wallis ve Futuna

en: Western Sahara
tr_TR: Batı Sahra

en: Zambia
tr_TR: Zambiya

en: Zimbabwe
tr_TR: Zimbabve

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
tr_TR: <strong>HATA</strong>: E-posta adresi girin.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
tr_TR: <strong>HATA</strong>: Geçersiz eposta.

en: Password reset is not allowed for this user
tr_TR: Bu kullanıcı için şifre sıfırlama yasak

en: Security check: admin only
tr_TR: Güvenlik kontrolü: sadece yönetici

en: No role defined
tr_TR: Rol tanımlanmadı

en: No file upload field found!
tr_TR: Dosya yükleme alanı bulunamadı!

en: File is empty.
tr_TR: Dosya boş.

en: Server error. Upload directory is not writable.
tr_TR: Sunucu hatası. Yükleme adresi yazdırılabilir değil.

en: File %s is too large.
tr_TR: %s dosyası çok büyük

en: File %1$s has an invalid extension, it should be one of %2$s.
tr_TR: %1$s dosyasının geçersiz bir dosya uzantısı var. Bunlardan biri olmalı %2$s.

en: Uploaded file could not be saved.
tr_TR: Yüklenilen dosya kaydedilemedi.

en: The upload was cancelled due to server error
tr_TR: Sunucu hatasından ötürü yükleme iptal edildi

en: Redirecting...
tr_TR: Yönlendiriliyor...

en: %s already taken
tr_TR: %s zaten kullanımda

en: License has been withdrawn
tr_TR: Lisans geri çekildi

en: Error occurred while updating
tr_TR: Güncellenirken hata oluştu

en: Successfully saved.
tr_TR: Başarıyla kaydedildi.

en: Please provide a name of action type.
tr_TR: Lütfen bir eylem tipine isimi sağlayın.

en: Sorry. type="%s" is not valid.
tr_TR: Üzgünüz. tür="%s" geçerli değil.

en: No user found!.
tr_TR: Kullanıcı bulunamadı!

en: You do not have permission to access user profile.
tr_TR: Kullanıcı profiline erişmeye yetkiniz yok.

en: You have already registered. See your <a href="%s">profile</a>
tr_TR: Zaten kayıt oldunuz. <a href="%s">Profilinize</a> bakın.

en: User registration is currently not allowed.
tr_TR: Kullanıcı kaydına şu anda izin verilmiyor.

en: Please provide a form name.
tr_TR: Lütfen bir form isimi sağlayın.

en: Form "%s" is not found.
tr_TR: "%s" formu bulunamadı.

en: Forms
tr_TR: Formlar

en: Email Notifications
tr_TR: E-posta Bildirimleri

en: Export & Import
tr_TR: İçeri & Dışarı Aktar

en: Email
tr_TR: E-posta

en: New Blog
tr_TR: Yeni Blog

en: Textbox
tr_TR: Metin Kutusu

en: Paragraph
tr_TR: Paragraf

en: Rich Text
tr_TR: Zenin Metin

en: Hidden Field
tr_TR: Gizli Alan

en: Drop Down
tr_TR: Açılır Liste

en: Select One (radio)
tr_TR: Tek Seçim (radio)

en: Checkbox
tr_TR: Onay Kutusu

en: Multi Select
tr_TR: Çoklu Seçim

en: Date / Time
tr_TR: Tarih / Zaman

en: File Upload
tr_TR: Dosya Yükleme

en: Phone Number
tr_TR: Telefon Numarası

en: Number
tr_TR: Numara

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Image URL
tr_TR: Resim URL

en: Page Heading
tr_TR: Sayfa Başlığı

en: Section Heading
tr_TR: Bölüm Başlığı

en: Captcha
tr_TR: Güvenlik Kodu

en: Username or Email
tr_TR: Kullanıcı Adı veya E-posta

en: [%s] Password Reset
tr_TR: [%s] Şifre Sıfırla

en: Username: %s
tr_TR: Kullanıcı Adı: %s

en: To reset your password, visit the following address:
tr_TR: Şifrenizi sıfırlamak için bu adrese gidin:

en: Please Wait...
tr_TR: Lütfen Bekleyin...

en: Upload
tr_TR: Yükle

en: Drop files here to upload
tr_TR: Yüklenecek dosyaları buraya bırak

en: Cancel
tr_TR: Vazgeç

en: Failed
tr_TR: Hata

en: %1$s has invalid extension. Only %2$s are allowed.
tr_TR: %1$s geçersiz uzantıya sahip. Sadece %2$s uzantıları kullanılabilir.

en: %1$s is too large, maximum file size is %2$s.
tr_TR: %1$s çok büyük, en fazla %2$s boyutunda dosya yüklenebilir.

en: %s is empty, please select files again without it.
tr_TR: %s boş, lütfen dosyaları o olmadan yeniden seçin.

en: Too weak
tr_TR: Çok basit

en: Weak password
tr_TR: Zayıf şifre

en: Normal strength
tr_TR: Normal güçlü

en: Strong password
tr_TR: Güçlü bir şifre

en: Very strong password
tr_TR: Çok güçlü bir şifre

en: * This field is required
tr_TR: * Bu alan gereklidir

en: * Please select an option
tr_TR: * Lüfren bir değer seçin

en: * This checkbox is required
tr_TR: * Bu kutucuk gereklidir

en: * Minimum
tr_TR: * En az

en: * Maximum
tr_TR: * En fazla

en:  characters allowed
tr_TR: karakter kullanılabilir

en: * Minimum value is
tr_TR: * En düşün deper

en: * Maximum value is
tr_TR: * En yüksek değer

en: * Date prior to
tr_TR: * Öncesi tarihler

en: * Date past
tr_TR: * Sonrası tarihler

en:  options allowed
tr_TR:  seçenekleri kullanılabilir

en: * Please select
tr_TR: * Lütfen seçin

en:  options
tr_TR:  ayarlar

en: * Fields do not match
tr_TR: * Alanlar birbirinden farklı

en: * Invalid phone number
tr_TR: * Geçersiz telefon numarası

en: * Invalid email address
tr_TR: * Geçersiz e-posta adresi

en: * Not a valid integer
tr_TR: * Geçerli bir tamsayı değil

en: * Not a valid number
tr_TR: * Geçerli bir sayı değil

en: * Invalid date, must be in YYYY-MM-DD format
tr_TR: * Hatalı tarih, YYYY-AA-GG formatında olmalı

en: * Invalid time, must be in hh:mm:ss format
tr_TR: * Hatalı zaman, ss:dd:ss formatında olmalı (saat başta).

en: * Invalid datetime, must be in YYYY-MM-DD hh:mm:ss format
tr_TR: * Hatalı tarih/zaman. YYYY-AA-GG ss:mm:ss formatında olmalı.

en: * Invalid IP address
tr_TR: * Geçersiz IP adresi

en: * Invalid URL
tr_TR: * Hatalı URL

en: * Invalid field
tr_TR: * Geçersiz alan

en: * Numbers only
tr_TR: * Sadece sayı

en: * Letters only
tr_TR: * Sadece harf

en: * No special characters allowed
tr_TR: * Özel karakterler kullanılamaz

en: * This user is already taken
tr_TR: * Bu kullanıcı zaten seçili

en: Login
tr_TR: Giriş

en: Remember me
tr_TR: Beni Hatırla

en: Both username and email are required
tr_TR: Hem kullanıcı adı hem e-posta gerekli

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid %s.
tr_TR: <strong>HATA</strong>: Geçersiz %s.

en: Login successfuly
tr_TR: Giriş başarılı

en: Don't have an account? <a href="%s">Sign up</a>
tr_TR: Hesabınız yok mu? <a href="%s">Kayıt ol</a>

en: Lost Password
tr_TR: Şifremi Unuttum

en: Lost your password?
tr_TR: Şifrenizi mi unuttunuz?

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to reset your password via email.
tr_TR: Lütfen e-posta adresinizi girin. Şifrenizi yenilemek için bir bağlantı alacaksınız.

en: Username or E-mail
tr_TR: E-Posta

en: Get New Password
tr_TR: Yeni Şifre Oluştur

en: Reset Password
tr_TR: Şifre Sıfırla

en: Enter your new password below.
tr_TR: Yeni şifrenizi aşağı girin.

en: New password
tr_TR: Yeni şifre

en: Confirm new password
tr_TR: Yeni şifre yeniden

en: The passwords do not match.
tr_TR: Şifreler birbirinden farklı

en: Your password has been reset.
tr_TR: Şifreniz sıfırlandı.

en: Please login to access your profile.
tr_TR: Profilinize erişmek için lütfen giriş yapın

en: Profile successfully updated.
tr_TR: Profil başarıyla güncellendi.

en: Registration
tr_TR: Kayır

en: We have sent you a verification link to your email. Please complete your registration by clicking the link.
tr_TR: E-posta adresinize bir doğrulama bağlantısı gönderdik. Lütfen o bağlantıya tıklayarak kayıt işleminizi tamamlayın.

en: We have sent you a verification link to your email. Please verify your email by clicking the link and wait for admin approval.
tr_TR: E-posta adresinize bir doğrulama bağlantısı gönderdik. Lütfen o bağlantıya tıklayın ve yönetici onayını bekleyerek, kayıt işleminizi tamamlayın.

en: Your email is successfully verified. Please wait for admin approval.
tr_TR: E-posta adresiniz başarıyla doğrulandı. Lütfen yönetici onayını bekleyin.

en: Please wait until an admin approves your account.
tr_TR: Lütfen admin hesabınızı onaylayıncaya kadar bekleyin.

en: Your email is successfully verified and the account has been activated. <a href="%s">Login now</a>
tr_TR: E-posta adresini başarıyla doğrulandı ve aktifleştirildi. <a href="%s">Şimdi Giriş Yap</a>

en: Registration successfully completed.
tr_TR: Kayıt başarıyla tamamlandı.

en: Validation
tr_TR: Doğrulama

en: Invalid %s
tr_TR: Geçersiz %s

en: %s is required
tr_TR: %s gereklidir

en: Invalid email address
tr_TR: Geçersiz e-posta adresi

en: %s does not match
tr_TR: %s uyuşmuyor

en: Please provide valid current password
tr_TR: Lütfen mevcut şifrenizi doğru girin

en: Current %s is required
tr_TR: Mevcut %s gereklidir

en: Misc
tr_TR: Karışık

en: User is not member of this site.
tr_TR: Kullanıcı bu sitenin üyesi değil.

en: User already activated
tr_TR: Kullanıcı zaten aktifleştirildi

en: <strong>ERROR:</strong> your account is inactive
tr_TR: <strong>HATA:</strong> Hesabınız zaten aktif.

en: <strong>ERROR:</strong> your account is not yet activated.
tr_TR: <strong>HATA:</strong> hesabınız henüz aktifleştirilmedi.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
tr_TR: Onayla bağlantısı için, e-posta adresini kontrol edin.

en: Email not found
tr_TR: E-posta bulunamadı

en: Sorry, that key does not appear to be valid.
tr_TR: Üzgünüz, anahtar yanlış gibi gözüküyor.

en: Sorry, that key has expired. Please try again.
tr_TR: Üzgünüz, anahtar süresi dolmuş. Lütfen sonra yeniden deneyin.

en: Reset password
tr_TR: Şifreyi sıfırla

en: Visit Plugin Site
tr_TR: Eklenti Sayfasını Ziyaret Et

en: Read More
tr_TR: Detaylı Bilgi

en: Retype %s
tr_TR: %s Yeniden

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Next
tr_TR: Sonraki Adım

en: Current %s
tr_TR: Mevcut %s

en: New %s
tr_TR: Yeni %s

en: Site Name
tr_TR: Site Adı

en: Site Domain
tr_TR: Site Alan Adı

en: Site Title
tr_TR: Site Başlığı

en: Site registration has been disabled.
tr_TR: Site kaydı kapalı.

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: No files were uploaded.
tr_TR: Hiç dosya yüklenemedi.

en: File is empty
tr_TR: Dosya seçilmedi

en: File is too large
tr_TR: Dosya çok büyük

en: User Meta Form
tr_TR: User Meta Formu

en: Show user registration, profile or login form as widget
tr_TR: Kullanıcı kaydı, profili veya giriş formunu bileşen olarak göster

en: type="%s" is invalid.
tr_TR: tür="%s" geçersiz

en: Guest Title:
tr_TR: Misafir Başlığı:

en: Only guest users can see this title
tr_TR: Sadece misafir kullanıcılar bu başlığı görebilsin

en: Logged-In User Title:
tr_TR: Giriş Yapan Kullanıcı Başlığı:

en: Only logged-in users can see this title
tr_TR: Bu başlığı sadece giriş yapmış kullanıcılar görebilsin

en: Action Type:
tr_TR: Eylem Türü:

en: Form Name:
tr_TR: Form Adı:

en: Diff (optional):
tr_TR: Fark (opsiyonel):

en: For showing role based on user profile
tr_TR: Kullanıcı profilinde role göre göster

en: Form Name
tr_TR: Form Adı

en: <strong>ERROR</strong>: Incorrect Password. <a href="%s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
tr_TR: <strong>HATA</strong>: Hatalı şifre. <a href="%s" title="Şifremi Unuttum">Şifrenizi mi unuttunuz</a>?

en: User Meta Login
tr_TR: User Meta Girişi

en: Login Widget
tr_TR: Giriş Bileşeni

en: Hide this widget when viewing login page
tr_TR: Giriş sayfasında bu bileşeni gizle

en: Password reset is currently not allowed.
tr_TR: Şifre sıfırlamaya şu anda izin verilmiyor.

en: Action type is empty
tr_TR: Eylem türü boş

en: Form name is empty
tr_TR: Form adı boş

en: Cannot create a user with an empty login name and empty email
tr_TR: Boş bir kullanıcı adı ve e-posta ile kullanıcı oluşturulamaz

en: User must be logged in to update profile
tr_TR: Kullanıcı profilini güncellemek için giriş yapmış olmalı

en: No field to update
tr_TR: Güncellenecek alan yok

en: No data to update
tr_TR: Güncellenecek veri yok

en: Top
tr_TR: Üst

en: Left
tr_TR: Sol

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Inline
tr_TR: Satır içi

en: Hidden
tr_TR: Gizli

en: Placeholder
tr_TR: Vekil

en: Default Value
tr_TR: Varsayılan Değer

en: Field Options
tr_TR: Alan Ayarları

en: Field Size
tr_TR: Alan Boyutu

en: Field Height
tr_TR: Alan Yüksekliği

en: Max Char
tr_TR: Max Karakter

en: Allowed Extension
tr_TR: Kullanılabilir Uzantılar

en: Role Selection Type
tr_TR: Rol Seçim Türü

en: Type Selection
tr_TR: Tür Seçimi

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Time
tr_TR: Zaman

en: Date and Time
tr_TR: Tarih ve Zaman

en: Date Format
tr_TR: Tarih Formatı

en: Save meta value by
tr_TR: Meta değeri bunla kaydet

en: Country Code
tr_TR: Ülke Kodu

en: Country Name
tr_TR: Ülke Adı

en: Maximum Number
tr_TR: En Yüksek Değer

en: Minimum Number
tr_TR: En Düşük Değer

en: Error Text
tr_TR: Hata Metni

en: reCaptcha Theme
tr_TR: reCaptcha Teması

en: Retype Email
tr_TR: E-postanızı Yeniden Yazın

en: Retype Password
tr_TR: Şifrenizi Yeniden Girin

en: Required
tr_TR: Zorunlu

en: Admin Only
tr_TR: Sadece Yönetici

en: Non-Admin Only
tr_TR: Sadece Yönetici Olmayanlar

en: Unique
tr_TR: Yegane

en: Only on Registration Page
tr_TR: Sadece Kayıt Sayfasında

en: Disable AJAX upload
tr_TR: AJAX Yüklemeyi Kapat

en: Hide default avatar
tr_TR: Varsayılan avatarı gizle

en: Crop Image
tr_TR: Resmi Kırp

en: Line Break
tr_TR: Satır Sonu

en: Allow integer only
tr_TR: Sadece tam sayıya izin ver

en: Force to change username
tr_TR: Kullanıcı adını değiştirmeye çalış

en: Show password strength meter
tr_TR: Şifre güç ölçeri göster

en: Current password is required
tr_TR: Mevcut şifre gerekli

en: Show Divider
tr_TR: Bölücü Göster

en: Use Rich Text
tr_TR: Zengin Metin Kullan

en: Field Type
tr_TR: Alan Türü

en: Allowed Roles
tr_TR: İzinli Roller

en: Default Role
tr_TR: Varsayılan Rol

en: Should be one of the Allowed Roles
tr_TR: İzinverilen Rollerden biri olmalı

en: Submit Button Title
tr_TR: Gönder Butonu Başlığı

en: Keep blank for default value
tr_TR: Varsayılan değer için boş bırakın

en: Submit Button Class
tr_TR: Gönder Butonu Class

en: Assign class to submit button
tr_TR: Gönder butonuna bir class tanımla

en: Do not use AJAX submit
tr_TR: AJAX gönderim kullanma

en: %1$s: "%2$s" already taken
tr_TR: "%2$s" %1$s adresi zaten kullanımda.

en: Something went wrong. File has not been uploaded
tr_TR: Bir şeyler ters gitti. Dosya yüklenemedi.

en: Nothing to import!
tr_TR: İçeri aktarılacak birşey yok

en: Import completed.
tr_TR: İçeri aktarım tamamlandı

en: Congratulations! Your new site, %s, is almost ready.
tr_TR: Tebrikler! Yeni bir siteniz var, %s neredeyse hazır.

en: But, before you can start using your site, <strong>you must activate it</strong>.
tr_TR: Falat öncelikse sitenizi kullanmadan önce, <strong>aktifleştirmelisiniz</strong>.

en: Check your inbox at <strong>%s</strong> and click the link given.
tr_TR: <strong>%s</strong> gelen kutusuna bakın ve verilen bağlantıya tıklayın.

en: If you do not activate your site within two days, you will have to sign up again.
tr_TR: Eğer iki gün içerisinde sitenizi aktifleştirmezseniz, yeniden kayıt olmanız gerekir.

en: Please enter your license information to <a href="%s">activate User Meta Pro</a>.
tr_TR: Aktifleştirmek için, lütfen lisans bilgilerinizi girin.<a href="%s">User Meta Pro'yu aktifleştir.</a>.

en: Send email to all admin
tr_TR: E-postayı bütün yöneticilere gönder

en: Disable this notification
tr_TR: Bu bildirimi kapa

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Form is not found.
tr_TR: Form bulunamadı.

en: Fields are not found.
tr_TR: Alanlar bulunamadı.

en: Fields were saved incorrectly.
tr_TR: Alanlar yanlış kaydedildi

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Register
tr_TR: Kayıt Ol

en: Click to remove
tr_TR: Kaldırmak için tıkla

en: Click to toggle
tr_TR: Değiştirmek için tıkla

en: This e-mail will be sent to new user after registration.
tr_TR: Bu e-posta yeni kullanıcı kaydından sonra gönderilecek.

en: User Notification
tr_TR: Kullanıcı Bildirimi

en: Use placeholder %s if needed.
tr_TR: Eğer gerekirse %s vekilini kullan

en: This e-mail will be sent to admin after new user registration.
tr_TR: Bu e-posta yöneticiye yeni kullanıcı kaydından sonra gönderilecek.

en: Admin Notification
tr_TR: Yönetici Bildirimi

en: User Registration E-mail
tr_TR: Kullanıcı Kaydı E-postası

en: This email will be sent to user after email is verified.
tr_TR: Bu e-posta kullanıcı e-posta adresi doğrulandığında.

en: This email will be sent to admin after user email is verified.
tr_TR: Bu e-posta yöneticiye, kullanıcı e-postası doğrulandığında.

en: After email is verified
tr_TR: E-posta doğrulandıktan sonra

en: This e-mail will be sent to user upon activation.
tr_TR: Bu e-posta kullanıcıya aktivasyon sonrası gönderilecek.

en: User Activation E-mail
tr_TR: Kullanıcı Aktivasyon E-Postası

en: This e-mail will be sent to user upon deactivation.
tr_TR: Bu e-posta kullanıcıya pasifleştirme sonrası gönderilecek.

en: User Deactivation E-mail
tr_TR: Kullanıcı Pasifleştirme E-postası

en: This e-mail will be sent to user when requested to reset password.
tr_TR: Bu e-posta kullanıcı şifresini sıfırlamak istediğinde gönderilecektir.

en: Use placeholder %s or it will included automatically.
tr_TR: %s vekil değerini siz kullanın veya kendiliğinden eklenecektir.

en: Lost Password E-mail
tr_TR: Unutulan Şifre E-Postası

en: This e-mail will be sent to admin when user reset their password.
tr_TR: Kullanıcı şifresini sıfırladığında, bu e-posta yöneticiye gönderilecek.

en: Reset Password E-mail
tr_TR: Şifre Sıfırlama E-postası

en: This e-mail will be sent to user when they update their front-end profile.
tr_TR: Bu e-posta kullanıcıya profilini günceledikten sonra gönderilecek.

en: This e-mail will be sent to admin when user update their front-end profile.
tr_TR: Bu e-posta yöneticiye, kullanıcı profilini günceledikten sonra gönderilecek.

en: Profile Update E-mail
tr_TR: Profil Güncelleme E-Postası

en: Site Placeholder
tr_TR: Site Vekili

en: User Placeholder
tr_TR: Kullanıcı Vekili

en: Custom Field
tr_TR: Özel Alan

en: Placeholder will be replaced with the relevant value when used in email subject or body.
tr_TR: Vekil değerler e-posta gövde ve konusunda kullanıldığında ilgili değerlerle değiştirilecektir.

en: From E-mail
tr_TR: Gönderen E-posta

en: From Name
tr_TR: Gönderen İsim

en: Plain Text
tr_TR: Düz Metin

en: E-mail Format
tr_TR: E-posta Formatı

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Body
tr_TR: Gövde

en: Disable Notification
tr_TR: Bildirimleri Kapat

en: (Leave blank to use default)
tr_TR: (Varsayılan değer için boş bırakın)

en: Fields for export (Drag from available fields)
tr_TR: Dışarı aktarılacak alanlar (Müsait alanlardan sürükleyin)

en: Available Fields
tr_TR: Müsait Alanlar

en: Meta Key
tr_TR: Meta Anahtarı

en: Drag all fields
tr_TR: Bütün alanları sürükle

en: Exclude Roles
tr_TR: Rolleri Dışla

en: Start Date
tr_TR: Başlangıç Tarihi

en: End Date
tr_TR: Bitiş Tarihi

en: Order By
tr_TR: Sıralama Ölçütü

en: Order
tr_TR: Sırala

en: Save Only
tr_TR: Sadece Kaydet

en: Export Only
tr_TR: Sadece Dışarı Aktar

en: Save & Export
tr_TR: Kaydet ve Dışarı Aktar

en: Export UMP
tr_TR: UMP'yu Dışarı Aktar

en: Fields
tr_TR: Alanlar

en: User Export Templates
tr_TR: Kullanıcı Dışa Aktarım Şablonları

en: Export
tr_TR: Dışarı Aktar

en: Import UMP
tr_TR: UMP'yu İçeri Aktar

en: Upload exported txt file to import.
tr_TR: İçeri aktarmak için, dışa aktarım txt dosyasını yükleyin.

en: Export & Import User Meta Pro
tr_TR: User Meta Pro'yu İçeri ve Dışarı Aktar

en: New User Export Template
tr_TR: Yeni Kullanıcı Dışa Aktarım Şablonu

en: Upload <strong>CSV</strong> file only.
tr_TR: Sadece <strong>CSV</strong> dosyası yükle.

en: User Import
tr_TR: Kullanıcı İçeri Aktarımı

en: Identify Uniquely
tr_TR: Yegane Tanımla

en: By Email
tr_TR: E-Posta İle

en: By Username
tr_TR: Kullanıcı Adı İle

en: By Both Email & Username
tr_TR: E-posta ve Kullanıcı Adı ile birlikte

en: CSV Header
tr_TR: CSV Başlık

en: Assigning Field
tr_TR: Alan Ataması

en: Sample Data
tr_TR: Örnek Veri

en: Field Name
tr_TR: Alan Adı

en: User Role :
tr_TR: Kullanıcı Rolü:

en: Overwrite existing users.
tr_TR: Varsayılan kullanıcıların üzerine yazdır

en: Send email to new user.
tr_TR: Yeni kullanıcıya e-posta gönder.

en:  Add custom field to %s (if not already added)
tr_TR: Buraya özel alan ekle: %s (eğer zaten ekli değilse)

en: Import
tr_TR: İçeri Aktar

en: User Import Status
tr_TR: Kullanıcı Aktarım Durumu

en: Import Fields
tr_TR: Alanları İçeri Aktar

en: Replace all existing fields
tr_TR: Mevcut bütün alanları değiştir

en: Add only new fields
tr_TR: Sadece yeni alanları ekle

en: Do not import any fields
tr_TR: İçeri herhangi bir alan aktarma

en: Import Forms
tr_TR: Fomları İçeri Aktar

en: Replace all existing forms
tr_TR: Mevcut bütün formları değiştir

en: Add only new forms
tr_TR: Sadece yeni formları ekle

en: Do not import any forms
tr_TR: İçeri herhangi bir form aktarma

en: Import Email Notifications
tr_TR: E-Posta Bildirimlerini İçeri Aktar

en: Replace all existing email templates
tr_TR: Mevcut bütün e-posta şablonlarını değiştir

en: Do not import any email template
tr_TR: İçeri herhangi bir e-posta şablonunu aktar

en: Import user export template
tr_TR: Kullanıcı Dışarı Aktarım Şablonlarını İçeri Aktar

en: Replace all existing export templates
tr_TR: Mevcut bütün dışarı aktarım şablonlarını değiştir

en: Add only new export template
tr_TR: Sadece yeni dışarı aktarım şablonlarını ekle

en: Do not import any export template
tr_TR: Herhangi bir dışarı aktarım şablonunu içeri aktarma

en: Import Settings
tr_TR: İçeri Aktarım Ayarları

en: Replace all existing UMP settings
tr_TR: Mevcut bütün UMP ayarlarını değiştir

en: Do not import any settings
tr_TR: Herhangi bir ayarı içeri aktarma

en: Version: %s
tr_TR: Sürüm :%s

en: Your license is validated. %s is Installed and active
tr_TR: Lisansınız onaylandı. %s yüklendi ve aktif.

en: Update Credentials
tr_TR: Kimlik Bilgilerini Güncelle

en: Enter your email and password for %s
tr_TR: %s için e-postanızı ve şifrenizi girin.

en: Withdraw License
tr_TR: Lisansını Geri Çek

en: Enter your email and password for %s to activate the pro version.
tr_TR: Pro sürümü aktifleştirmek için %s e-posta adresinizi ve şifrenizi girin.

en: Enter your email and password for %s for upgrade to pro version.
tr_TR: Pro sürüme güncellemek için %s e-posta adresinizi ve şifrenizi girin.

en: Validate
tr_TR: Doğrula

en: Click to upgrade to Pro!
tr_TR: Pro'ya yükseltmek için tıkla!

en: This will withdraw license from all sites under the network. Are you sure you want to withdraw pro license from all sites?
tr_TR: Bu işlem ağdaki bütün sitelerden lisansınızı kaldıracak. Pro lisansınızı bütün sitelerden kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to withdraw pro license from this site?
tr_TR: Bu site için Pro Lisansınızı geri çekmek istediğinize emin misiniz?

en: User Meta Pro Account Information
tr_TR: UUser Meta Pro Hesap Bilgisi

en: Personal Options Heading
tr_TR: Kişisel Ayarlar Başlığı

en: Visual Editor
tr_TR: Görsel Düzenleyici

en: Admin Color Scheme
tr_TR: Admin Renk Şeması

en: Keyboard Shortcuts
tr_TR: Klavye Kısayolları

en: Toolbar
tr_TR: Araç Çubuğu

en: Name Heading
tr_TR: İsim başlığı

en: Contact Info Heading
tr_TR: İletişim Bilgisi Başlığı

en: About Yourself Heading
tr_TR: Kendiniz Hakkında Başlığı

en: New Password
tr_TR: Yeni şifre

en: Hide WordPress default fields
tr_TR: WordPress varsayılan alanlarını gizle

en: Select fields from below, which you need to hide from backend profile page
tr_TR: Arka birim profil sayfasında gözükmesini istemediğiniz alanları seçin

en: Extra fields in backend profile
tr_TR: Arka birim profil sayfası ek alanları

en: Add extra fields to backend profile. drag from available fields block to backend profile block
tr_TR: Arka birim profil sayfasına ek alanlar ekle. Müsait alanlar bölümünden, arka arayüz profil bölümüne sürükleyip bırakın.

en: Fields in backend profile (Drag from available fields)
tr_TR: Arka birim profilindeki alanlar (Müsait alanlardan sürükle bırak)

en: User Redirection Settings
tr_TR: Kullanıcı Yönlendirme Ayarları

en: Disable redirection feature
tr_TR: Yönlendirme özelliğini kapa

en: Set redirection on login, logout and registration
tr_TR: Giriş, çıkış ve kayıt için yönlendirme ayarla

en: No Redirection
tr_TR: Yönlendirme Yok

en: Default (<em>Use default redirection</em>)
tr_TR: Varsayılan (<em>Varsayılan yönlendirmeyi kullan</em>)

en: Same URL (<em>Same url, that was submitted</em>)
tr_TR: Aynı URL (<em>Gönderimin yapıldığı adresin aynısı</em>)

en: Referer (<em>Send the user back to the page where they come from</em>)
tr_TR: Referans (<em>Kullanıcıyı gelmiş olduğu sayfaya geri yönlendir</em>)

en: Home
tr_TR: Anasahfa

en: Dashboard
tr_TR: Konsol

en: Login Page
tr_TR: Giriş Sayfası

en: <em> (Include http:// with url)</em>
tr_TR: <em> (adrese http:// ekle)</em>

en: Login Redirection
tr_TR: Giriş Yönlendirmesi

en: Logout Redirection
tr_TR: Çıkış Yönlendirmesi

en: Registration Redirection
tr_TR: Kayıt Yönlendirmesi

en: User auto activation.
tr_TR: Kullanıcı otomatik aktifleştirme

en: User will be activated automatically after registration
tr_TR: Kullancı kayıt sonrası otomatik aktifleştirilecek

en: Need email verification.
tr_TR: E-posta doğrulaması gerekli.

en: A verification link will be sent to user email. User must verify the link to activate their account
tr_TR: Kullanıcı e-posta adresine bir doğrulama bağlantısı gönderilecek. Kullanıcı hesabını aktifleştirmek için, o bağlantıya tıklamak zorunda.

en: Need admin approval.
tr_TR: Yönetici onayı gerekli

en: Admin needs to approve the new user
tr_TR: Yönetici yeni kullanıcıyı onaylamalı

en: Need both email verification and admin approval.
tr_TR: Hem e-posta doğrulaması hem yönetici onayı gerekli.

en: A verification link will be sent to user email. User must verify the link to activate their account and an admin needs to approve the account
tr_TR: Kullanıcı e-posta adresine bir doğrulama bağlantısı gönderilecek. Kullanıcı hesabını aktifleştirmek için, o bağlantıya tıklamalı ve bir yönetici o hesabı onaylamalı.

en: User Activation
tr_TR: Kullanıcı Aktivasyonu

en: Auto login after registration
tr_TR: Kayıt sonrası otomatik giriş

en: If checked, user will be automatically logged in after registration.
tr_TR: Eğer işaretlenirse, kullanıcı kayıttan sonra otomatikman giriş yapacak.

en: Email verification will not work until a page is selected here!
tr_TR: Buradan bir sayfa seçilinceye kadar e-posta doğrulaması çalışmayacak!

en: This is the page a user will be redirected to when they want to verify their email address.
tr_TR: Kullanıcılar e-posta adreslerini doğrulamak istediğinde bu sayfaya yönlendirilecekler.

en: Multisite Registration
tr_TR: Çoklusite Kayıt

en: Allow user registration if user already exists in any of the other sites in the network
tr_TR: Eğer kullanıcı ağdaki başka bir sitede mevcutsa, kayıt yapabilmesine izin ver

en: Profile Page Selection
tr_TR: Profil Sayfası Seçimi

en: Profile page should contain shortcode like: %s
tr_TR: Profil sayfası %s gibi bir kısakod içermeli.

en: E-mail Sender Setting
tr_TR: E-Posta Gönderen Ayarları

en: Set default email sender information
tr_TR: Varsayılan gönderen ayarlarını yap

en: From Name:
tr_TR: Gönderen Adı:

en: From Email:
tr_TR: Göndere E-posta:

en: Email Format:
tr_TR: E-posta Format:

en: Login page should contain shortcode like: %s
tr_TR: Giriş sayfasında %s gibi bir kısakod bulunmalı

en: Disable default login url (%s)
tr_TR: Varsayılan giriş adresini devre dışı bırak (%s)

en: Disable wp-login.php and redirect to front-end login page %s
tr_TR: wp-login.php'yi devre dışı bırak ve ön birim giriş sayfasına yönlendir %s

en: Login Form
tr_TR: Giriş Formu

en: Disable lost password feature
tr_TR: Şifremi unuttum özelliğini kapat

en: Hide registration link
tr_TR: Kayır bağlantısını gizle

en: Disable AJAX submit
tr_TR: AJAX gönderimi kapat

en: User login by
tr_TR: Kullanıcı giriş aracı

en: Please select any page for resetting password as your default login url is disabled!
tr_TR: Lütfen şifre sıfırlamak için bir sayfa seçin çünkü varsayılan giriş adresiniz devre dışı!

en: This is the page a user will be redirected to when they want to retrieve/reset their password.
tr_TR: Kullanıcılar şifrelerini almak/sıfırlamak istediklerinde bu sayfaya yönlendirilecekler.

en: Logged in user profile settings
tr_TR: Giriş yapmış kullanıcı profili ayarları

en: Multisite
tr_TR: Çoklusite

en: Prevent user login if user is not member of current site.
tr_TR: Kullanıcı mevcut sitenin üyesi değilse giriş yapmasını engelle.

en: User registration page
tr_TR: Kullanıcı kayıt sayfası

en: Custom text for front-end
tr_TR: Ön-arayüz için özel metin

en: User Meta Settings
tr_TR: User Meta Ayarları

en: General
tr_TR: Genel

en: Redirection
tr_TR: Yönlendirme

en: Backend Profile
tr_TR: Arka Birim Profili

en: Text
tr_TR: Metin
